Az orvosi 4. éve után nekünk kötelező teljesíteni a sebészet gyakorlatot, viszont az rajtunk áll, hogy hol szeretnénk eltölteni a hivatalosan 4 hetet.
Szegeden abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy gyakorlatilag bárhová mehetünk a világon, elfogadják.
Mindenképpen szót kell ejtenem az IFMSA-ről, vagyis a nemzetközi orvostanhallgatói szervezetről, amelynek egyik profilja, hogy nemzetközi cseregyakorlatokat tesz elérhetővé. Ezzel nagyon leegyszerűsítem a dolgokat, de kb. ez a lényeg a mi szempontunkból.
Mondhatjuk, hogy érdekelt vagyok a cseregyakorlatok szervezésében Szegeden, viszont ez volt az első alkalom, hogy „kísérleti alanyként” is megtapasztalhattam a programot.
Dorinával sokáig gondolkodtunk, hogy hova kéne menni, mivel párban utaztunk, ezért a lehetőségeink egy kicsit szűkebbek voltak. Az eredeti terv Lengyelország lett volna, majd Portugáliára gondoltunk, viszont valami megfogott Marokkóban.
Azon, jelenleg talán nem túl sok ember közé tartozok környezetemben, aki szereti az arab kultúrát, építészetet, művészetet és nem akad fenn mindenen, amit a TV-ben lát.
Szóval egy pillanatig sem gondoltam, hogy valami gáz lesz, bár többen jelezték aggodalmukat.
Lényeg a lényeg, mi szereztük meg a marokkói helyeket, így el tudtunk kezdeni készülni a nagy kalandra. Jelezném, hogy ez tavaly szeptember-október környékén volt, hagytunk időt a felkészülésre.
Hammam Marasa:
A hammam az arab világ fürdője. Isztambulban volt szerencsém egy igazi török fürdőhöz, amit pl.: a Szulejmán sorozatból ismerhetnek azok, akik még nem jártak ilyen helyen. Meleg vizes mosakodás után csobbanás hidegvízben, majd lazító tespedés egy meleg kőasztalon. Nagyjából ez a törökfürdő.
Amikor a többiek kitalálták, hogy menjünk el a fürdőbe, egyből támogattuk az ötletet, és mindenki nagyon lelkes volt, főleg miután előadtam kiselőadásomat, aminek a lényege feljebb olvasható.
A pihentető fürdőzés gondolata nagyon csábító volt, de persze ez sem úgy alakult, mint ahogy vártuk :D
Azzal kezdődött, hogy külön váltunk, révén külön férfi-női részleg van, nincs keveredés. Furcsa volt, hogy vásárolni kellett egy kis szütyőt, aminek az anyaga durva szövet volt és egy kóla színű szappant (sose hallottam még fekete szappanról)
Helyben mondták, hogy a rendes ár tartalmazza a mosdatást is.
???
Volt, aki nagyon ódzkodott a mosdatás gondolatától, de meggyőztük, ki kell próbálni ezt is.
Fürdőnadrágban beléptünk a fürdőtérre, ahonnan a több terem közül a legbelsőbe tereltek minket. Le kellett feküdni a padlóra, ahol ceruza vastagságnyi bőrhurkák vettek körül minket, nem tudtuk mi vár majd ránk. Egyszer csak leborítottak egy nagy vödör meleg vízzel és a mosdató ember elkezdte jó erősen súrolni a hátamat a szövetzsákkal. Ekkor tudatosult bennünk, hogy ez minden lesz csak nem pihentető.
Az ezután következő pár perc leforgása alatt, ami fölös hám volt rajtunk mind lekerült, de ez korántsem jelentette a kezelés végét, mert következett némi nyújtás, ami ketrecharcot megszégyenítő végtagfeszítésekből állt.
Még egy vödör melegvíz és átküldtek minket a másik terembe. Persze csak arabul beszéltek, így a kommunikáció nagyon vicces volt.
Azon gondolkodtam, hogy valami hideg jól esne a meleg padlón töltött idő után, amikor hátulról rám borítottak egy vödör jéghideg vizet, és vége is volt.
Átszellemült arccal vártuk a lányokat a bejárat előtt, végül feltűntek, és várakozásainknak megfelelően, mint egy viharvert verébcsapat jöttek és csak annyit tudtak mondani, hogy „boobs everywhere” Ezt inkább nem fordítom le :D
Egyébként mindenkinek tudom javasolni, hatalmas élmény.